Klaanon

Bio-Klaanin yhteinen tarina

Mustalumi taistelee fasisteja vastaan

7 kommenttia

Metsä lähellä Klaania

”Mitä Karzahnia Manu tekee täällä?”, Jään Toa miettii hetken. Hän tutkii tilannetta: Torakoita on toistakymmentä, mielenhallinnan alaisina muutama. Tässä tarvitaan nyt nopeaa ja tehokasta ratkaisua tuholaisongelmaan.
”Manu! Suojakilpi!”, Matoro huutaa. Hänen Energiateränsä hehkuu keltaisena. Musta hahmo ei ehtinyt miettiä, hän aktivoi suojakenttien Rahkshi- voimansa ja vajaassa sekunnissa koko metsäaukio kylpee keltaisessa valossa.
Matoro oli vapauttanut energiaräjähdyksen miekastaan, sillä seurauksella että osa torakoista oli nyt tajuttomana maassa. Valitettavasti niiden kuori oli vahvempi mitä hän oli arvioinut ja edelleen tolpillaan on vajaa kymmenen torakkaa. Ne huomasivat Jään Toan ja hyökkäävät myös hänen kimppuunsa.
Huono idea., Matoro ajattelee.

Jossain päin samaa metsää

Skakdi ottaa pienen radion ja ilmoittaa tukikohtaan nähneensä tiedustelupaikastaan valonväläyksen ja taistelua metsässä sekä kaksi Klaanilaista. Gaggulabio sai viestin. Joukko Skakdeja valmistautuu lähtöön paikalle, vaikka hänen ninjansa epäonnistuivat taannoisessa yrityksessään, tämä onnistuu.

7 kommenttia

Umbra 30.4.2025

Nazorakeille on käynyt välitön ninjaefekti. Toisaalta jäätoaa ja makutaa vastaan ne on aika hyödyttömiä. Hauskaa bonklevoimien käyttöä tässä. Vähän harvinaisempi rahkshivoima. Tapahtumapaikan tarkempi määrittäminen on myös tarpeen kun edellisessä ne on vain Tawan takapihalla.

Matoro 30.4.2025

Aaah miksi en voi vain vaihtaa imperfektiin. On jotenkin uskomatonta itsepäisyyttä että kaikki muut käyttävät imperfektiä mutta käyttäjä:matoro vaan menee preesensmuotoisella kerronnalla. Mikä juttu.

Ai Maton Energiaterällä pystyi tekemään tällaisia mega räjähdyksiä. Wtf OP. Muistaakseni Metorakk nyysii sen miekan lopulta? Tai Sähkösäilän? Tai molemmat? Ne ovat kuitenkin miekkoina tosi Bionicle-corea.

Guardian 30.4.2025

Kieltämättä aika haastavaksi tehty tämän paikallistaminen. Jossain linnakkeen ulkopuolella lol idk

Keetongu 30.4.2025

Oletan että tämä on vähän kauempana metsässä ja nazorakit tekevät vielä jotain paikallis tunnustelu- ja tiedusteluiskuja esim. mereltä käsin.

Ihan kovin hyvin en kyllä pysynyt tapahtumien mukana.

Snowman 30.4.2025

Sit ne taistelee.

Manun ja Matoron nazorak-sodat ei ole juoni, jonka muistaisin erityisen tarkasti.

Manfred 6.5.2025

Onkohan tässä oletuksena, että Matoro tietää täsmälleen, mitä eri rahkshi-voimat ovat

Matoro 6.5.2025

Ajattelin ehkä, että klaanilaiset on about kaikki taistelleet toistensa kanssa ja tietää toistensa jutut