Klaanon

Bio-Klaanin yhteinen tarina

Trooppinen saari: Sukellusveneapatia

5 kommenttia

Sukellusvene

Ämkoon askeleet kolisivat sukellusveneen metallilattiassa hänen saapueassaan ohjaamoon. Saapuessaan sisään hän näki toverinsa retkottamassa veltosti ohjaajan tuolilla.
”Snowie?”
”Mhmhm?”
”Edistystä radion kanssa?”

Lumiukko työnsi jalallaan tuolin ympäri, ja katsoi Ämkoota harvinaisen apaattisesti.

”Ei niin mitään. Enkä saa enää yhteyttä Visokkiinkaan. Enkä varsinkaan saa tätä venettä käynnistettyä. Olemme oikeasti aika pahassa jamassa.”

Ämkoo kumartui ohjauspöydän ääreen, ja tarkkaili radiota hetken. Se kuitenkin pysyi pimeänä, ja hän suoristui pian ryhtiinsä. Snowman jatkoi puhettaan näyttäen epätoivoiselta.

”Et löytänyt paatin takaosista mitään hyödyllistä?”
”Sikäli kun emme aikoneet järjestää kaalifestivaaleja, niin en.”

Lumiukko väläytti pienen, väsyneen hymyn, ja alkoi taas radion törkkimisen.
”Aina on kuitenkin yritettävä. Eikö?”

Ämkoo poistui ohjaamosta hymyillen hieman itsekin.

5 kommenttia

Nenya 3.3.2026

Ne on virunut tuolla koko marraskuun…

Matoro 3.3.2026

Yritettävä mitä? Kaalifestivaalien järjestämistä?

Keetongu 3.3.2026

Joo minäkin tulkitsin lopun viittaavan kaalifestivaaleihin… Mutta siis luulen että tämä trooppisen saaren keissi vetää aikajanan kaikista pahiten solmuun, koska sen aikana tapahtuu koko pesä, yö kauhu, xia ja vielä volennotkin… Ja jotain tulevaa seikkailua. Että vissiin ne viruvat tuolla ainakin päiviä.

Kapura 3.3.2026

Jokseenkin hassu ”muistutellaan että tämäkin juoni on olemassa”-postaus… niitä päiviä kun piti ropettaa ihan vain ropettamisen vuoksi vaikkei oikein ollut mitään ropetettavaa. Kaalifestivaalit = hyvä, tosin. Aika kulkee hitaammin sukellusveneen sisällä.

Manfred 3.3.2026

Voihan sitä ajatella, että noilla meni myös pitkään mennä tuonne trooppisella saarelle alun perin, mutta ei kyllä enempää kuin mitä Xian poppoolta meni mennä Xialle.