Klaanon

Bio-Klaanin yhteinen tarina

Operaatio Beeta osa 68: Aivoilla nazorak ei ole niin tyhäm, että…

3 kommenttia

SS-Hürfund

”Sekalainen matoranjoukko oli heitetty vähän aikaa sitten jonkin saaren lähettyville. Pahaisille piraateille ei Nazorakeilla ollut aikaa. Eikä pahemmin tälle Klaanista karkoitetulle oudolle joukollekaan. Niiden koneiden tekniikasta sentään saattaa olla hyötyä Nazorak-teknikoille. Saavumme Pesään vuorokauden sisällä.”, Kapteeni 360 kirjoitti aluksen lokikirjaan. Hän oli suutuksissaan näin huonosta saavutuksesta.
Kaksi Nazorak-vartijaa olivat juuri luuttuamassa kantta koska eivät tervehtineet ryhdikkäästi.

360 on melkoinen yrmy vihaisena.

”Päivää, kapteeni.”, tumma torakka ilmoitti ryhdikkäästi saapuessaan komentosilallle laukku kainalossaan.
”Onko sinulla jotakin asiaa?”, kapteeni kysyi ärtyneenä.
”Kyllä. Tutkin tietomme vangeistamme.”, torakka vastasi ja avasi salkun pöydälle.

”Kaksi heistä oli mukana Pesään tehdyssä hyökkäyksessä (muistakaa että rivitorakoilta on pyyhitty muisti kyseisen hyökkäyksen lopusta) ja selviytyivät elossa ulos. Everstiluutantti 437 on taistellut kahta heistä vastaan. Hän hävisi sille robottityypille, Killjoylle.”, torakka luki rauhallisesti papereistaan.

Hetken hiljaisuuden jälkeen tämä jatkoi.
”Kuinka todennäköistä on, että nuo olisi tulleet hulluiksi tai jotain?”
”Hyyyyvin epätodennäköistä.”, Kapteeni 360 lausuu piristyneenä.
”Mitä jos annamme Abzumon puristaa niistä tiedot irti? Hänen kidutustaan ei ole kestänyt kukaan.”, torakka ehdotti kapteenille.
”Pidän ajattelutavastasi. Tehdään näin.”, kapteeni sanoi.

Vankisellit

”Okei. Kun pääsemme maihin ja meitä aletaan siirtää, häivytään.”, Matoro sanoi rennosti. Vaikka hän tiesi että Nazorakeista ei ole juuri vastusta, tilanne on silti paha. Pitäisi hankkia jostain aseet eivätkä he ole parhaassa kunnossa.

”Oletkohan nyt liian optimisti?”, Summerganon kysyi. ”Ei sillä, että olisin eri mieltä, mutta tuo kuulostaa liian helpolta.”
”Hei, oletko koskaan kuullut ’taistelutahdon nostattamisesta’ tai jotain?”, Matoro kysyi maaten sellin reunalla olevalla alustalla.
”Hyvin tämä menee. Olemme selättäneet pahempiakin vastuksia.”, Killjoy sanoi optimistisesti.

3 kommenttia

Matoro 22.1.2026

(muistakaa että rivitorakoilta on pyyhitty muisti kyseisen hyökkäyksen lopusta)

Vaikka hän tiesi että Nazorakeista ei ole juuri vastusta, tilanne on silti paha.

Aika turha mutta ihan ok juonen kuljetushomma. Ghekula ja Taku vaan dumpattiin autiolle saarelle… oli kuitenkin joku Korkokenkä-koro. Jotenkin odottaisin, että ne olisi Violettien saarella mutta ei vissiin, ketään ei kiinnosta

Ihan hyvä kuitenkin noteerata että nazorakeilla olisi JOTAIN tiedustelutietoa näistä… tyypit oli kuitenkin torakoiden vankina vähän aikaa Pesä-opsilla, kai niistä nyt on jotain tietoja. Tässä on yritetty tehdä jonkinlainen askel kohti vakavempaa edellisen pelleilyn jälkeen, mutta sävy pysyy edelleen aika kepeänä. Vaikka Zumo mainitaan niin klaanilaiset on ihan jei kohta päästään pakenemaan vankilasta

Keetongu 23.1.2026

Hmm… Minusta käyttäjä:killjoy pisti nazorakit hukuttamaan nuo matoralaiset, mutta käyttäjä:matoro on enemmän sitä mieltä, että ne vaan jätettiin ”jonkin saaren lähettyville”. Myytti rehdistä Kriegsmarinesta? Tai pelko että admin:don suuttuu, jos sen hahmot tappaa?

Tiedustelutieto-osasto on hyvä, samoin viittaus siihen, että vahkeista kaivetaan jotain tietoa nazorakien aseprojekteihin. Tuo suluissa oleva huomio kuulostaa siltä, että se on enemmän lukijoille kuin esihenkilölle – sen sävy on vähän sellainen! Mutta se on repliikin keskellä.

”Nazorakeista ei ole juuri vastusta” on kyllä ärsyttävä toistuva juttu alkuklaanonissa… Miksi edes keksiä vihollisosapuoli, jos ne on niin huonoja? Tietty tämä elää vielä Xian verikekkereiden jälkimaastossa, mutta kuitenkin… Äääh…

Jotenkin vähän tympeä tapa suhtautua edellisen jekkuun sillä että seuraavassa viestissä nazorakit vaan tajuaa sen. Vaikka onhan se toisaalta uskottavaa. Ristiriitaiset fiilikset. Myös Matoro kertomassa Sugalle hengen nostattamisesta on jotenkin nurinkurista.

Manfred 23.1.2026

No voihan sitä noinkin jatkaa.