Klaanon

Bio-Klaanin yhteinen tarina

Isku Nazorak-pesään: miten mangeetit toimivat?

5 kommenttia

Nazorakien rahtitunneli 121B, umpikuja

Joukko raskaasti aseistautuneina Nazorakeja on linnoittautunut ylämäen huipulle kapeaan tunneliin. Ne pommittavat Klaanilaisia jatkuvasti.
Kymmenien biojen päässä, alamäen juurella ja laava-altaan välissä tykistökeskityksen kohteilla on ongelmia. Kaatunut vaunu toimii jotenkuten suojana. Manu käyttelee suojakenttävoimaa, tosin jos siihen osuu räjähtävä ammus, paineaalto voi heittää Makutan suojakenttineen laavaan.

”Hyviä ideoita?”, Matoro kysäisee.
”Eipä erityisesti.”, maahan hyppäävä Keetongu huutaa. Nazorakin ammus osuu häntä reiteen.
”Ylitetään tuo rotko! Se on ainut mahdollisuus päästä tästä!”, Make huutaa. Hän hyppää taaksepäin, avaa siipensä ja nousee jonkun verran ilmaan.
”…Miten? Tässä on vähän kiire!”, Summerganon huutaa vaunun takaa.
Mahriking lataa tulienergiaa ja ampuu yhden palavan aallon Nazorakeihin. Hänen toiseen siipeensä osuu, ja Tulen Toa on lähellä pudota. Hän näkee siipensä reunassa luodinreiän. Se ei vie häneltä lentokykä, mutta heikentää.
Makuta nui keksii mitä tekee, se tosin ei ole välttämättä niin mukavaa muille Klaanilaisille mutta mitä väliä. Hän ampuu mangetismisäteitä laavarotkon toiselle puolelle. Voimakas mangeetti vetäisee kovaa Klaanilaiset (Paitsi teleportanneen Manun) päin kiskoja rotkon yllä.

Matoro iskeytyy kovaa metallikiskoja päin. Hänen selkänsä koki erittäin kovia iskussa. Metallinen vaunu syöksyy häntä päin.
”Argh!”, Matoro tokaisee. Hän yrittää nousta, mutta mangetismi estää sen.
”Mangetismi pois! Mangetismi pois!!!”, Matoro kiljuu. Metallivaunu putoaa jään Toan jalkojen viereen. Matoro huokaisee.

Kunnes uusi räjähdys osuu Klaanilaisten asemiin. Nyt heillä on ainakin perääntymisreitti.

5 kommenttia

Matoro 17.7.2025

Smh kukaan ei tarttunut koukkuun niin piti ratkoa se itse… Minusta tämä oli aika hyvä oivallus, että bioja voi vaan heitellä magnetismilla noin. Vaikka aika useinhan nämä on ”katso Manun voimalistaa ja keksi millä niistä ratkotaan tilanne.”

Keetongu 17.7.2025

Ratkaisu mangetismilla on ihan hyvä… mutta siinä sama efekti kun Batman & Robin hitaasti lentävissä bumerangeissa. Matoro ehtii sanomaan parit vuorosanat sen aikana, kun kaivosvaunu syöksyy mangeetin vetämänä häntä päin.

Yleisesti aika kovaa energian ampumis actionia. Aidontuntuista häsellystä myös.

Kapura 17.7.2025

Uskottavaa Manun hahmon käyttöä:
– ”se tosin ei ole välttämättä niin mukavaa muille Klaanilaisille mutta mitä väliä”

Epäuskottavaa Manun hahmon käyttöä:
– että mangeetit on kirjoitettu väärin sen sisäisessä monologissa

Snowman 22.7.2025

Makutan mangeettikikka on todella veijarimainen pelastus.

”Argh!” Matoro tokaisee. Argh!in tokaiseminen on hauska ajatusleikki.

Manfred 30.7.2025

No niin, nyt hyödynnetään hahmoja hyvin!